Bilgisayar Hızlandırma 2023


Yeni veya eski ne zaman bir bilgisayar alsak bir süre sonra bilgisayar hızlandırma arayışlarına giriyoruz. Teknolojik aletler özellikle bilgisayar zamanla içerisinde önbelleğe aldığı dosyalarla birlikte yavaşlamaya, ilk zamanlarına göre daha yavaş çalışmaya, yanıt vermeye başlıyor. Bunun nedeni zamanla eskiyen parçalar, önbelleğe alınmış dosyalar, virüs dosyaları ve böyle böyle bir çok neden olarak sıralanabilir. Bugünkü yazımızda donanımsal yani parça önerisi kısmına geçmeden ve bilgisayarınızı formatlamaya gerek kalmadan hızlandırmaya çalışarak belki de ilk gününe, ilk gününden hızlı haline getirmeye çalışacağız.

Ancak beraber yapacağımız adımlar işe yaramazsa format kaçınılmaz. Format da çözmüyorsa maalesef cüzdanı açmak şart olmuş demektir. Bilgisayar hızlandırma adımları ile birlikte bilgisayarınızda ram kullanımını boşaltmaya, arka tarafta boşa enerji harcayan bilgisayarı yoran programları kapatmaya ve gereksiz çalışmalarına engel olmaya çalışacağız. Bilgisayar hızlandırma adımları ile birlikte hem bilgisayarını hızlandıracağız hem de diğer yandan oyunlarda fps değerlerini arttıracağız.

Adım Adım Bilgisayar Hızlandırma

Aşağıda şimdi sıralayacağım işlemleri atlamadan hepsini teker teker yapmanız gerekiyor ki işlemler işe yarasın ve bilgisayarınız yeniden hızlansın, eski gücüne kavuşsun.

Oyun Modu

İlk olarak bilgisayarımızın güçlenmesi için tabii ki de güç ayarlarını yeniden optimize etmemiz, yeniden ayarlamamız gerekiyor. Bunun için de:

 • İlk olarak Windows Arama kısmına ”Oyun Modu” yazıyoruz.
 • Açılan ekranda karşımıza çıkan seçeneklerden Oyun Modu seçeneğini aktif hale getiriyoruz.

bilgisayar hızlandırma

 • Bu ayar ile birlikte bilgisayarımızı her an oyun oynamaya hazır şekilde en güçlü hale getiriyoruz. Bu ayar ayriyeten oyunlarda da yüksek performans almanızı sağlayacak.

İlginizi Çekebilir: FPS Drop Çözümü 

Başlangıçta Açılan Programlar

Bilgisayarın yavaş açılmasına neden olan, açıldıktan sonra da açıldığını unuttuğumuz için arkaplanda çalışmaya devam eden programlar vardır her bilgisayarda. Bu programlar arkada çalıştığı için haliyle ram ve işlemci gücünüzden yiyor. Bu da dolaylı olarak bilgisayarınızdan tam verim alamamanıza neden oluyor. Şimdiki adımda ise bilgisayarda açılışla birlikte açılmaya programlanmış programların açılmasını kapatarak, devre dışı bırakarak hem bilgisayarınızın daha hızlı açılmasını hem de daha yüksek performans vermesini sağlayacağız.

 • Alt kısımda bulunan görev çubuğuna sağ tıklayarak görev yöneticisine girin. Veya klasik olarak CTRL+ALT+DELETE yaparak görev yöneticisine giriyoruz.
 • Daha sonra üst kısımda açılan menüden başlangıç sekmesine gidiyoruz.
 • Ve daha sonra başlangıçta açılmasını istemediğimiz veya açılmasa da olur dediğimiz (tamamen kendi kararınız) programları kapatarak bu işlemi de gerçekleştirmiş oluyoruz.windows açılış programları kapatma

Güç Ayarları

İlk iki seçenekten sonra geldik bilgisayarın gücünü tamamen optimize etmeye. Bu ayar daha çok laptop yani dizüstü kullanıcılarda işe yarasa da masaüstü bilgisayara sahip oyuncuların, kullanıcıların da yapması gerekiyor. Bu işlem için ilk olarak Windows Arama kısmına gelip ”Güç Ayarları” veya ”Güç Seçenekleri” yazıyoruz.

 • Daha sonra karşımıza gelen ekrandan sağdaki açılır menüyü açarak ”En İyi Performans” seçeneğini seçiyoruz.

bilgisayar hızlandırma ayarı

Performans ve Görüntü Ayarları

Bilgisayar hızlandırma adımlarında bir bir giderken şimdi ise biraz daha animasyonlardan, yaptığımız efektli işlerden kısarak performans kazanacağız. Bunun için ise yapmamız gereken adımlar çok çok basit. İlk olarak Bilgisayarım’ı veya Bu Bilgisayarı açıyoruz.

 • Bu Bilgisayar klasörü açıkken ekrana yani klasörün içine sağ tıklayarak ”Özellikler” diyoruz.
 • Açılan ekrandan ”Gelişmiş Sistem Ayarları” kısmına tıklıyoruz karşımıza bir menü açılıyor.
 • Bu menüden üst kısımda bulunan ”Gelişmiş” kısmına geçiyoruz.
 • Gelişmiş kısmında bulunan ”Performans” sekmesinden ”Ayarlar” kısmına giriyoruz.
 • Ve açılan ekranda alt kısımda bulunan ”En İyi Performans İçin Ayarla” seçeneğini aktif hale getiriyoruz.
 • Ve kaydedip bu pencereyi de kapatıyoruz.

bilgisayar performans arttırma

 

Tıkla ve Bizi Oyla
[Toplam: 0 Yıldız: 0]
Sahin
Yazar
Şubat 19, 2023
639 views
Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hiç yorum yapılmamış.
Bilgisayar
[ÇÖZÜLDÜ] FPS Drop Neden Olur? FPS Drop Çözümü 2023
God Of War Sistem Gereksinimleri
Steam İndirimleri 2023
CS GO Bunny Kodu Nasıl Yapılır?