C Diskim Kendi Kendine Doluyor – 2 Çözüm Yöntemi

Son zamanlarda çoğu kullanıcıların yaşadığı ” C diskim kendi kendine doluyor ” sorunu için birçok çözüm yolu vardır. Peki bu sorunun çözüm yolları hangileridir?

Bilgisayarınız C diskini gereğinden fazla ve anormal şekilde dolduruyorsa bu sorun genelde otomatik yedeklemeden kaynaklanıyor olabilir. Windows 10 için konuşacak olursak zaten Windows 10 C sürücüsünün minimum 18 GB’lık bir alanını kaplıyor. İşin içine otomatik yedekleme de girdiği zaman bu sayı 25’e ve hatta 40 GB’ye kadar çıkabiliyor. Öncelikle otomatik yedekleme için yapabileceğimiz ilk çözüm yolu aşağıdaki gibidir.

c-diskim-kendi-kendine-doluyor

C Diskim Kendi Kendine Doluyor – Çözüm #1

  • Masaüstünde bulunan Bilgisayarım kısa yoluna sağ tıklayıp özellikler kısmına girin.
  • Açılan pencerede Denetim Masasına Giriş başlığı altında 3-4 farklı alan bulacaksınız. Buradan Sistem Koruması olan kısma girin.
  • Daha sonra bilgisayarın Sistem Özellikleri başlığında ayarların olduğu bir yer açılacak. Üst kısımdaki kategorilerden yine Sistem Korumasını bulup içerisine girin.
  • Ardından ekrana gelen sayfada Yapılandır butonunu bularak tıklayın.
  • Açılan pencerede geçmiş otomatik yedekleriniz görünecektir. Hiçbir şekilde gözükmese bile en altta bulunan Sil butonuna tıklayarak geçmiş yedeklerinizi silerek belirli alan kazanabilirsiniz.

Önemli Not: Otomatik yedeklenen tüm veriyi silmek ileride sisteminiz hataya düştüğünde sistemin geri yüklenme seçeneğini ortadan kaldırmaktadır. Bu sebeple yedekleme alanını mümkün olduğu kadar bol tutun.

C Diskim Kendi Kendine Doluyor – Çözüm #2

İkinci adımda ise C sürücümüzü sıkıştıracağız. Bu işlemden korkmanıza gerek yoktur. Sadece boyutu yüksek dosyalar tek tek az da olsa kendi halinde sıkıştırılacak ve alan kazanacaksınız.

  • Öncelikle Bilgisayarıma girerek C diskinize sağ tıklayın ve özelliklere girin.
  • Ardından açılan pencerede Disk alanından kazanmak için bu sürücüyü sıkıştırın adlı kutucuğu işaretleyin.
  • Daha sonra uygula butonuna basarak işlemin başlamasını bekleyin.
  • İşlem başladığında hiçbir şekilde iptal etmeyin. Bu işlem ortalama 10-20 dakika arasında sürecektir.

Önemli Not: SSD kullanıyorsanız bu işlem disk ömrünüzü kısaltabilir.

Ayrıca Minecraft gibi oyunları oynuyorsanız Temp klasörünü düzenli olarak temizleyerek kendinize biraz olsun alan açabilirsiniz.

Tıkla ve Bizi Oyla
[Toplam: 0 Yıldız: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir