Cmd İle Gereksiz Dosya Silme

Hiç düşündünüz mü CMD ile gereksiz dosya silme imkanınız olduğunu? Sadece bir tıklamayla bilgisayarınızda yer açabilir ve performans artışı yaşayabilirsiniz.

Windows’ta bazı durumlarda sildiğiniz uygulama ve dosyaların gereksiz çöpleri aslında bir klasörde toplanmaktadır. Bu sorunu cmd ile gereksiz dosya silme işlemi yaparak çözebilirsiniz. Bu tür işlemleri uzun bir süre boyunca yapmadığınızda ciddi şekilde depolama sorunu yaşayabilirsiniz. Bu işlemler manuel olarak silinse de her defasında klasörleri açıp içindeki gereksiz dosyaları silmek yerine .bat dosyası oluşturup klasör dolduğunda sadece o ufak programı çalıştırarak bilgisayarınızdaki gereksiz dosyaları silebilirsiniz. İşte sizler için Cmd ile gereksiz dosya silme işlemi.

Cmd İle Gereksiz Dosya Silme

cmd-ile-gereksiz-dosya-silme
  • Öncelikle bir .bat dosyası oluşturmak için ilk olarak masaüstüne gelip bir yeni metin belgesi oluşturmamız gerekecektir.
  • Daha sonra oluşturduğumuz metin belgesinin içine girerek aşağıda bulunan kodu metin belgesine yapıştıralım.

@echo off
c:
cd c:\windows\temp
del *.* /f/q/s
cd c:\windows\prefetch
del *.* /f/q/s
cd ..
cd..
del *.tmp /f/q/s
del *.bak /f/q/s
del *.old /f/q/s
del *.log /f/q/s
echo Gereksiz Dosyalar Silindi.
PAUSE

  • Kodu metin belgesine yapıştırdıktan sonra CTRL+SHIFT+S yaparak metin belgesinin sonunu .bat yapıp farklı kaydedelim.
  • Son olarak masaüstüne gelen .bat programına çift tıklayıp çalıştırarak bilgisayarınızdaki gereksiz dosyaları silebilirsiniz.

CCleaner ile Gereksiz Dosya Silme

cmd-ile-gereksiz-dosya-silme

Kodlarla işlem yapmak haricinde CCleaner adlı program ile bilgisayarınızdaki gereksiz dosyaları tamamen silebilir ve bilgisayarınızı rahatlatabilirsiniz. CCleaner ile sadece gereksiz dosyaları değil, ayrıca tarayıcılarınızdaki gereksiz önbellekleri de silebilirsiniz.

  • CCleaner’i buraya tıklayarak indirin.
  • Kurduktan sonra programa giriş yapıp sol üstte bulunan menüde Cleaner simgesine tıklayın.
  • Ardından açılan pencerede alt kısımda bulunan CCleaner Start tuşuna basarak bilgisayarınızı taratarak tüm gereksiz dosyaları silebilirsiniz.

Tıkla ve Bizi Oyla
[Toplam: 0 Yıldız: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir