[ÇÖZÜLDÜ] FPS Drop Neden Olur? FPS Drop Çözümü 2023


Oyun oynarken bir anda kasılmaya sebep olan FPS drop neden olur? Bilgisayarınız iyi özelliklere sahip olsa bile oyunlarda anlık olan kasmalara neden olan FPS drop sorununu yaşayabilirsiniz.

Oyun oynarken kimisi yüksek ayarlara çekerek iyi bir grafikte oynamak ister kimisi ise grafiklerden ziyade iyi bir performans alarak oynamak, grafikleri kısarak daha akıcı bir oyun deneyimi yaşamak ister. Ancak iki seçenekte de performansımızı etkileyecek ve anlık oyun keyfinizi bozabilecek bir sorun var. O da FPS drop. Bu yazıda FPS drop neden olur ve bunu çözmek için neler yapabilirsiniz bunları anlatmaya ve oyunlarda daha iyi performans almanızı sağlamaya çalışacağım.

FPS Drop Neden Olur?

Online veya hikayeli oyunlar farketmiyor her türlü kategoride ve oyun türünde FPS drop karşımıza çıkabiliyor. Online oyunda olması karşımızdaki rakibe karşı bizi dezavantajlı duruma düşürürken, hikayeli oyunda ise anlık hikaye akışını saliselik de olsa bozarak heyecanımızı kaçırıyor. Peki FPS drop çözümü nedir?

Oyunlarda FPS drop yaşamamızın birden fazla sebebi olabilir. Bilgisayarınızın gücü, arkada çalışan programlar, oyunda mevcut hatalar yani buglar, birden fazla sebep buna neden olabiliyor. Şimdi sıra sıra bunlara bakacağız.

İlginizi Çekebilir: Steam İndirimleri 2023

Donanımdan Kaynaklanan FPS Drop

Yetersiz RAM [8 GB ARTIK YETERSİZ]

  • İlk olarak FPS değerlerimiz bilgisayarımızın gücüne göre değişeceği için FPS drop çözümü olarak bilgisayarımızın donanımına bakacağız. Günümüz oyunlarında yani güncel olarak çıkan oyunlarda FPS drop yaşamamanız için en az 16 GB RAM sahibi olmanız gerekiyor. Artık güncel çıkan oyunların hepsi en aşağı 8 GB Ram istiyor ancak bunun alt sınır olduğunu ve 8 GB Ram ile bile fazlasıyla FPS drop yaşayacağınızı söyleyebiliriz. Bunun için çözüm en düşük ayarlarda oynuyor olsanız bile Ram belleğinizi 16 GB Ram yapmak olacak.

fps drop çözümü

HDD Yerine SSD

  • Oyunlarda FPS drop yaşamamızın başka bir sebebi de artık geçmişte kalmış olan, düşük okuma ve yazma hızlarına sahip HDD’ler. 16 GB Ram’e sahip bir bilgisayarınız da olsa işletim sisteminiz veya mevcut oynadığınız oyun HDD üzerine kurulduysa sık sık FPS drop yaşamanız gayet normal. 120GB bile olsa en kötüsünden bir SSD takviyesi büyük oranda FPS drop sorununuz çözecektir. Tabii ki bu 2 öneri tamamen donanımsal olarak bilgisayarınızın parçalarına takviye olarak yapabileceğimiz çözüm önerileri.

Temiz Bir FORMAT

  • Donanımsal olarak bilgisayarınız güçlüyse belki de yüklediğiniz, arkada gereksiz çalışan programlar o anda bilgisayarınızı yoruyor ve oyunlarda bilgisayarınız yeterli derecede olsa bile FPS drop olmasına neden olabilir. Bundan dolayı temiz bir format, bilgisayarınızı hem kendine getirecektir hem de FPS drop sorununuzu muhtemelen çözecektir.

Oyunun Kendisinden Kaynaklanan FPS Drop

  • Bazen yazılımsal veya donanımsal sorunlardan öte oyunun kendisi hatalı, buglu olarak çıkabiliyor. Yakın zamanda yaşadığımız Cyberpunk 2077 faciası buna en büyük var. CD Projekt Red oyunu erken çıkararak oyuncu topluluğundaki hype’ı kaybetmek istemedi ancak RTX3000’li sistemler, 32 GB Ramli sistemler önünde diz çöktü. Oyunun bugları oyunu rahat oynatmaya salmıyordu.

Yani sisteminiz iyi olduğu halde yine de oyunda fps drop yaşıyorsanız oyunun yapımcısının bu sorunu çözecek güncellemeyi bekleemk zorundasınız.

fps drop

Oyunun Korsan Olmasından Kaynaklanan FPS Drop

  • Eğer oyunları lisanslı yani direkt olarak Steam, Epic Games vb. gibi dijital mağazalardan satın almıyor, 3. parti uygulamalar ile korsan yani crackli şekilde indiriyorsanız bu tarz indirmelerden bilgisayarınız virüs kapması olası. Bu dosyalardan kaptığınız virüs ise bilgisayarı yavaşlatıp oyunda düşük fps almanıza veya ara ara fps dropları yaşamanıza neden olabilir.

İlginizi Çekebilir: CS GO Ağına Bağlanılıyor Hatası 2023

Bilgisayarın Isınmasından Kaynaklanan FPS Drop

  • Ne kadar güçlü bir bilgisayarınızda olsa, teknolojik bir alet olduğundan kullandıkça ısınacak ve ısındıkça ilk verdiği randımanlı performansı veremiyor hale gelecek. Bu yüzden bilgisayarınızı laptop veya kasa hiç farketmez hava alabileceği bir alanda kullanmak, doğru fan ayarları yapmak ve dizüstü bilgisayarlar için soğutucu kullanmak bilgisayarınızın ısınmasını engellemek için alabileceğiniz bir kaç çözüm.

Bilgisayar ısındıkça tam performanslı çalışmayacağından hem FPS değerleriniz düşecek hem de ara ara FPS drop yiyerek oyun zevkinden mahrum olacaksınız. Bundan dolayı oyun oynarken bilgisayarınızın sıcaklık değerlerini aktif olarak takip ederek soğutarak kullanmaya çalışın. MSI Afterburner gibi fan ayarı yapabileceğiniz 3. parti yazılımları da kullanabilirsiniz.

Tıkla ve Bizi Oyla
[Toplam: 0 Yıldız: 0]
Sahin
Yazar
Şubat 18, 2023
743 views
Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hiç yorum yapılmamış.
Bilgisayar
[ÇÖZÜLDÜ] FPS Drop Neden Olur? FPS Drop Çözümü 2023
God Of War Sistem Gereksinimleri
Steam İndirimleri 2023
CS GO Bunny Kodu Nasıl Yapılır?